PRIED
USAID|G- georgia
Primary Education Project
საქართველოს დაწყებითი განათლების
პროექტი (G-Pried), საქართველოს განათლებისა და
მეცნიერების სამინისტროსა და აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით
გაკვეთილის
გეგმა
თბილისის
167–ე საჯარო სკოლის ქართული ენისა და ლიტერატურის
მასწავლებელი ლამარა
გერგედავა
2016 წელი
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
|
ოსკარ უაილდის
„ბედნიერი უფლისწული“
|
|
სწავლების საფეხური და კლასი
|
დაწყებითი. მე–5 კლასი
|
|
3. საგანი, მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
საგანი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა
|
მასწავლებელი
|
ლამარა
გერგედავა
|
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
18
|
|
5. განსაკუთრებული
მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეები არ გვყავს.
|
|
6. გაკვეთილის სასწავლო
მიზნები (საგნების მიხედვით)
|
1.
მოსწავლე უსმენს მხატვრულ ტექსტს, იმახსოვრებს,
მონიშნავს ახალ, მისთვის გაუგებარ ლექსიკურ ერთეულებს;
2.
მოსწავლე, შეძლებისდაგვარად, ადგენს ტექსტის ერთ–ერთი მონაკვეთის უცხო
სიტყვების მნიშვნელობებს;
3. მოსწავლე გაიაზრებს, აანალიზებს და განსაზღვრავს ტექსტის(ან მისი ერთ–ერთი
მონაკვეთის) თემასა და იდეას;
4. მოსწავლემ იცის კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიის გამოყენება
|
|
7. ეროვნული სასწავლო
გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი
შედეგი/ინდიკატორები
|
V.1 მოსწავლეს აქვს ასაკის შესაფერისი სირთულის ტექსტების მოსმენისა და ინტერპრეტაციის
უნარი;
V.6 მოსწავლეს
გამომუშავებული აქვს ხმამაღალი კითხვის საწყისი უნარ–ჩვევები;
V.8 მოსწავლეს
შეუძლია სხვადასხვა ჟანრის მხატვრული ტექსტების წაკითხვა და ადეკვატურად გაგება–გაანალიზება;
V.12 მოსწავლეს შეუძლია კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიის გამოყენება ტექსტის
უკეთ გააზრების მიზნით
უნარ–ჩვევები:
1.სააზროვნო (ცოდნა, გაგება,გამოყენება,ანალიზი, სინთეზი, შეფასება);
2.კომუნიკაციის (მოსმენა,კითხვა);
3.კვლევის (დაკვირვება);
4.პრობლემის გადაჭრის (შედეგების
პრეზენტაცია);
5. სოციალური (თანამშრომლობა);
6.თვითმართვის(ქცევის წესები)
|
|
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
პ რ ო ვ ო
ც ი რ ე ბ ა
აქტივობა
1. დრო–2 წუთი
\ მოსწავლეთა
ორგანიზება–მთელი კლასი\
მასწავლებლის შესავალი სიტყვა. გაკვეთილის
თემის დასახელება.
წინარე ც ო დ ნ ი ს გახსენება
\ მასწავლებელი არიგებს
ბარათებს, კითხვები შეეხება ქვემოთ ჩამოთვლილ საკითხებს\
v ლექსიკა;
v ლექსიკური მარაგი;
v სინონიმი, ომონიმი, ანტონიმი;
v ლექსიკონი;
v ლექსიკის გამდიდრების საშუალებები;
v ზღაპარი (ლიტერატურული,ხალხური);
აქტივობა მე–3 \
დრო 3 წუთი
\მოსწავლეთა
ორგანიზება–მთელი კლასი\
წინა მასალის გ ა გ ე ბ
ა. მის არსში წვდომა
აქტივობა მე–4 \ დრო 3 წუთი
\ მოსწავლეთა
ორგანიზება–მთელი კლასი\
ცოდნის
პრაქტიკაში გ ა მ ო ყ ე ნ ე ბ ა (სქემები: სიტყვის\ცნების რუკა, სიტყვის პირამიდა ... ერთ–ერთი)
ს ი ღ რ მ ი ს ე უ
ლ ი წ ვ დ ო მ ა
აქტივობა მე–5 \ დრო
\ მოსწავლეთა
ორგანიზება–წყვილები\
მასწავლებლისა და მოსწავლეების
მიერ ტექსტის კითხვა და გ ა ა ნ ა ლ ი ზ
ე ბ ა (პასუხისმგებლობის თანმიმდევრული გადაცემის
მოდელის
(Routman,
2002) მიხედვით
ფაზა1: წაკითხვამდე (შემზადება ტექსტთან
მუშაობისათვის)
ტექსტთან დაკავშირებული ცოდნის გახსენება
გაკვეთილის მიზნის წარდგენა( საკითხების დამატება მოსწავლეების
მხრიდან) ტექსტის მიზანი და უნარ-ჩვევები ჩამოყალიბებულია გეგმის ზედა მონაკვეთში
მოლოდინების წარდგენა
ფაზა 2: წაკითხვის დროს (ტექსტთან მუშაობა)
ტექსტის წაკითხვა და ინფორმაციის დამუშავება
სტრატეგიის გამოყენება
მონიტორინგი და უკუკავშირი
1–ლი ეტაპი: „მე ვაკეთებ“ (ტექსტს კითხულობს
მასწავლებელი)
მე–2 ეტაპი: „ჩვენ ვაკეთებთ“ (მართული
პრაქტიკა. მასწავლებელი მოსწავლეებს რთავს საქმიანობაში)
მე–3 ეტაპი: შენ\თქვენ აკეთებ(თ) (მოსწავლე
თავად იღებს პასუხისმგებლობას, მასწავლებელი ეხმარება მას)
ფაზა 3:წაკითხვის შემდეგ
გააზრება–განმტკიცება
უნარის\სტრატეგიის გამოყენება სხვადასხვა
კონტექსტში
შეფასება
ცდილობენ დაადგინონ უცხო ლექსიკური
ერთეულების მნიშვნელობები. ანაწევრებენ
(გეგმის შედგენა)
მოსწავლეები, მასწავლებლის მითითების შემდეგ, წარმოადგენენ ტექსტის ს ი ნ თ ე ზ ს, ცდილობენ ჩამოაყალიბონ, რა გაიგეს
მთლიანობაში, რა არის ავტორის მთავარი სათქმელი, რა თემაზეა ნაწარმოები
დაწერილი, რას გვასწავლის ზღაპარი, როგორ ფიქრობენ, შეუძლიათ თუ არა შესწავლილი
ახალი ლექსიკა გამოიყენონ წერითსა და ზეპირ მეტყველებაში
რ ე ფ ლ ე ქ ს ი ა
აქტივობა
მე–7\ დრო 5 წუთი
\ მოსწავლეთა
ორგანიზება–წყვილები\
მსჯელობა, შ ე ფ ა
ს ე ბ ა.
·
რაზე ჩაგაფიქრათ ნაწარმოებმა?
·
ხომ არ მიგაჩნიათ, რომ ნაწარმოები სადისკუსიო
საკითხს შეიცავს?
·
განსაჯე, იმსჯელე, შეაჯამე,
დაასკვენი
ს
ა შ ი ნ ა ო დ ა ვ ა ლ ე ბ ა\ დრო 5
წუთი
შეადგინეთ წინადადებები ახალ ლექსიკური ერთეულების მეშვეობით( 3
წინადადება)
შექმენი სიტყვის პირამიდა\ ლექსიკური რუკა (3–3 სიტყვისგან)
ოსკარ უაილდის „ბედნიერი უფლისწული“თხრობით
აქტივობა მე–2 \ დრო –3 \ მოსწავლეთა
|
|
10. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო რესურსები
|
||
ინფორმაციის წყაროები (ნაბეჭდი, ელექტრონული )
წყაროები, რომლებიც
გამოვიყენეთ გაკვეთილის მომზადების, მსვლელობის დროს
( წიგნები, ალბომები..).
|
||
ელექტრონული (კომპიუტერული) პროგრამები და რესურსები
კომპიუტერული
პროგრამები
2.
http://lib.ac.
4. ხელოვნების ენციკლოპედიური ლექსიკონი
5. Vikipedia
|
||
სიტყვის\ცნების რუკა
სიტყვა
|
|
განმარტება
|
|
სინონიმი
|
ანტონიმი
|
ფრაზა\წინადადება
ტექსტიდან
|
|
მოსწავლის
ფრაზა\წინადადება
|
|